انواع سرطان های عمومی

در وب سایت  دکتر گرجی با انواع سرطان های سرو گردن ، سرطان های قسمت های بالایی و قسمت های پایین بدن آشنا شدیم در این پست با انواع سرطان های عمومی آشنا خواهیم شد 

featured image

 انواع سرطان های عمومی


استخوان - Bone

علائم: درد و ورم، حساسیت در ناحیه مبتلا، اختلال در حرکات طبیعی استخوان ها، ضعف در ناحیه استخوان ها، خستگی، تب، کاهش وزن، نازک شدن جدار استخوان، خوردگی استخوان، کم خونی و ضعف عمومی، براق شدن پوست در سطح تومور.

انواع: کیست استخوانی استئوکندروم، تومور ژانت سل، انکندروم، دیسپلاژی فیبرو، میلوم مولتیپل، ستئوسارکوم، سارکوم یوینگ، کندروسارکوم.

دلایل: وراثت، اشعه های یونیزان و برخی مواد شیمیایی، ویروس.

سن: هم در بزرگسالان و هم در کودکان بروز می کند ولی معمولا بین سنین 10 تا 25 سال اتفاق می افتد.

درصد ابتلا: در مردان شایع تر است. معمولا تومورهای استخوانی در استخوان های دراز دست ها و پاها، اطراف زانوها و شانه ها بروز می کند.


خون - Leukemia

کم خونی و علائم ناشی از کم خونی مانند خستگی، رنگ پریدگی یا احساس ناخوشی عمومی، کبودی، خونریزی در لثه ها یا بینی، خون در مدفوع یا ادرار، تومور غده لنفاوی عفونت.

انواع: لوسمی حاد لنفوئیدی، لوسمی حاد میلوئیدی، لوسمی مزمن لنفوئیدی و لوسمی مزمن میلوئیدی.

دلایل: سیگار کشیدن، پرتویونی، برخی مواد شیمیایی مانند بنزین، سابقه، شیمی درمانی، وراثت.

درصد ابتلا: معمول ترین نوع سرطان در میان کودکان است، سه چهارم موارد سرطان خون در کودکان اتفاق می افتد. البته این به این معنا نیست که سرطان خون در بزرگسالان دیده نمی شود. انواعی از این نوع سرطان مخصوص بزرگسالان است. با افزایش سن، ابتلا به سرطان افزایش می یابد. سرطان خون بیماری کشورهای توسعه یافته است.

پوست - Skin

علائم: زخم هایی که این ویژگی ها را داشته باشند، نامتقارن، دارای لبه های نامنظم، رنگ غیر یکدست، با قطر بیش از شش میلی متر که افزایش هم می یابند. جوشی که ظاهر، اندازه و رنگ آن تغییر کند یا ناهموار و زمخت شود.

انواع: ملانوما، کراتوز اکتینیک، سرطان سلول های سنگفرشی، سرطان سلول های بازال.

دلایل: آفتاب سوختگی، قرار گرفتن بیش از حد در برابر نور آفتاب، وراثت، ضعف، سیستم ایمنی، قرار گرفتن در معرض تشعشع.

سن: هم در بزرگسالان و هم در کودکان.

درصد ابتلا: در اروپا و در آمریکا شایع تر است.