سرطان رحم

رحم اندامی توخالی در زنان است که در لگن قرار دارد. این اندام معمولا بچه‌دان هم نامیده می‌شود. عملکرد رحم این است که جنین را تا زمان تولد رشد دهد. رحم شبیه یک گلابی سر و ته است؛ بالای آن فوندوس نام دارد، در وسط جسم رحم و در پایین گردن رحم قرار دارد؛ لایه داخلی رحم اندومتر نام دارد و لایه خارجی از ماهیچه تشکیل شده (میومورتیوم) است. 

featured image

گفته‌های دکتر مجتبی گرجی نشان می‌دهد در سال 88 سرطان رحم 937 مورد یعنی 2.8 درصد بود. 
رحم یک عضو توخالی و گلابی شکل است که در قسمت پایین شکم بین مثانه و راست روده قرار دارد. دیواره‌های رحم از دو لایه بافتی تشکیل شده است: لایه داخلی و لایه خارجی. از دو گوشه بالایی رحم دو لوله ظریف،‌ قابل انعطاف و نرم به نام لوله‌های رحمی به طرف دیواره جانبی لگن کشیده می‌شود که انتهای آن به‌صورت شیپور در محوطه شکم آزاد است. در زنانی که در سنین باروری هستند لایه داخلی رحم هر ماه رشد می‌کند و جدارش ضخیم می‌شود تا برای بارداری آماده شود.
فیبروم؛ مهم‌ترین تومور خوش‌خیم
مهم‌ترین تومور خوش‌خیم، فیبروم رحم است. فیبروم‌ها شایع‌ترین تومور خوش‌خیم رحم هستند. این تومورها بیشتر در حدود ۴۰ سالگی پیدا می‌شوند. یک زن ممکن است در یک زمان چند فیبروم داشته باشد. در بیشتر موارد فیبروم علایمی ندارند و احتیاج به درمان هم ندارند ولی باید توسط پزشک کنترل شوند. برحسب اندازه و محل تومورها،‌ بعضی مواقع علایمی وجود دارد. این علایم عبارتند از:
1.    خونریزی نامنظم؛

2.    ترشح؛

3.    تکرر ادرار.


وقتی فیبروم‌ها سبب خونریزی شدید شوند و با فشار روی اعضای مجاور ایجاد درد کنند، درمان جراحی یا طبی انجام می‌گیرد. وقتی زن به سن یائسگی می‌رسد، فیبروم‌ها کوچک می‌شوند و در پاره‌ای موارد خود‌به‌خود از بین می‌روند.


تومورهای بدخیم


این تومورها بافت‌ها و اعضای مجاور را مورد حمله قرار می‌دهند و همچنین از راه جریان خون و لنف به تمام نقاط بدن منتشر می‌شوند. سرطان رحم به استخوان‌ها، ریه‌ها و کبد انتشار می‌یابد. خونریزی غیرعادی به‌خصوص بعد از یائسگی، شایع‌ترین علامت سرطان رحم است. خونریزی ممکن است کم یا زیاد باشد. سرطان رحم معمولاً بعد از یائسگی ایجاد می‌شود و به همین سبب خونریزی‌های دوران یائسگی نباید ساده تلقی شود. علائم زیر ممکن است با شروع سرطان رحم همراه باشند:
1.    خونریزی و ترشح غیرعادی به‌خصوص بعد از یائسگی یا خونریزی زیاد هنگام عادت ماهانه؛
2.    اشکال یا درد در هنگام ادرار کردن؛
3.    مقاربت دردناک؛
4.    درد در ناحیه لگن.
علایم یادشده در بالا ممکن است مربوط به سرطان رحم یا سایر شرایط غیرعادی باشد، ولی اغلب اوقات ارتباطی با سرطان ندارد. اگر زنی دچار یکی از علائم فوق شد، ‌باید به پزشک مراجعه کند و پزشک با انجام معاینات و آزمایش‌های زیر متوجه بیماری خواهد شد:
1.    معاینات بالینی و آزمایشگاهی دستگاه‌های ادراری، تناسلی و گوارشی؛
2.    نمونه برداری از لایه داخلی بافت رحم و بررسی آن زیر میکروسکوپ؛

3.    انجام آزمایش پاپ‌اسمیر (نمونه‌ای از سلول‌های گردن رحم و بالای مهبل جمع‌آوری و برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می‌شود).