راهکارهای برای سلامتی مغز

برخی از عادت‌های ساده می‌توانند به شکل قابل توجهی بر سلامت مغز انسان تأثیرگذار باشند. شاید سادگی این عادات ما را از اینکه تا چه حد می‌توانند مؤثر باشند غافل کند، اما تحقیقات و بررسی‌های پزشکی بارها و بارها بر اثرات مفید این عادات صحه گذاشته و اذعان داشته‌اند که اگرچه این عادت‌ها کوچک به نظر می‌رسند، اما بسیار موثرند، خصوصاً زمانی که صحبت از سلامت مغز در میان باشد.

featured image

رعایت صحیح فواصل غذایی

هرگز خود را وادار به گرسنگی کشیدن و یا پرخوری کردن نکنید. امروزه رژیم‌های غذایی بسیار زیادی وجود دارند، هرکدام فواید و ریسک‌های خود را به همراه دارد، اما اگر شما در انتخاب یک رژیم غذایی با مشکل مواجه می‌شوید همیشه زمان و فواصل غذایی را مورد توجه و رعایت قرار دهید و تغذیه‌ی متناسبی داشته باشید. از میان وعده‌های سالم کم کالری در فواصل غذاهای اصلی استفاده کنید تا سطح قند خون بدنتان دچار نوسان نگردد. به یاد داشته باشید که حفظ عادات غذایی مناسب سبب کمک به سلامت مغز انسان خواهد شد.
 

کارهای متفاوت انجام دهید

سعی کنید از راه‌های دیگری، جدا از مسیر همیشگی به خانه یا مقاصد همیشگی خود بروید. قطعاً از اتفاقاتی که تغییرات کوچک در فرایند مغزی‌تان ایجاد می‌کنند شگفت‌زده خواهید شد.
 

محدود کردن استفاده از تلویزیون

خود را سرگرم کنید، اما نه با استفاده از تلویزیون و البته که این، کار بسیار سختی به نظر نمی‌رسد. با دوستانتان برای صرف غذا به بیرون بروید، دوخت و دوز کنید، بازی کنید. فقط به یاد داشته باشید که این فعالیت‌ها باید کمی نیاز به فکر و تمرکز داشته باشند تا بتوانند سبب تحریک و فعال کردن مغز شوند. اگر بدون هیچ زحمتی و یا حتی به صورت عادت وار این کارها را انجام دهید، باید بگوییم که تأثیر زیادی از خود را بر فعال کردن مغزتان نشان نخواهد داد.

 

از گجت های خود فاصله بگیرید

تلفن همراهتان را خاموش کنید، از کامپیوتر خود خارج شوید و حداقل یک ساعت قبل از خواب به تلفن همراهتان نگاه نکنید. مطالعات نشان داده‌اند که نور آبی متساطع از این دستگاه‌ها می‌توانند سبب ایجاد اختلال در خواب و کج خلقی در صبح شود. به یاد داشته باشید که یک مغز سالم، مغزی است که از استراحت کافی برخوردار باشد.
 

خواب مناسب و راحت

به نحو شگفت‌انگیزی میزان استراحت و خوابتان می‌تواند بر میزان سلامت ذهنتان تأثیرگذار باشد. دانشمندان معتقدند که برای داشتن مغزی سالم، باید از خوابی مناسب برخوردار بود. به عقیده‌ی آنان، هنگامی که از خواب مناسب و به موقع بهره‌مند باشیم، بدن توانایی حذف مواد شیمیایی مضر (ضایعات مغزی) همانند پروتئین‌های بتا آمیلوئید را خواهد داشت.