روش هایی برای جلوگیری از سرطان پوست

جدی ترین تهدید نور خورشید ، افزایش احتمال ابتلا به سرطان پوست است. هر چند که فقط یک نوع از این سرطان  بسیار خطرناک است، اما انواع دیگر غیر از آن نیز می توانند علاوه بر پوست نقاط دیگر بدن را نیز مورد تهاجم قرار دهند. متاسفانه، عدم رعایت نکات مهم، امروزه آمار مبتلایان به سرزان پوست را در کشور ما به طور غیرمنتظره ای بالا برده است.
در این مطلب، از تجربه چهار درماتولوژیست مبتلا شده  به سرطان پوست، جهت افزایش آگاهی در زمینه جلوگیری از سرطان پوست، کمک می گیریم.

featured image

زندگی تان را زنده نگه دارید و محیط بیرون را به آغوش بکشید


استاد دانشیار یکی از دانشگاه های معتبر جهان، کسی که دو کارسینوم سلول های بازال داشته است، می گوید: از خورشید نترسید، خورشید به ما زندگی می دهد. اما عادت های خود را تغییر دهید تا بتوانید از او لذت ببرید بدون آن که خود را در معرض خطر قرار دهید. یک کلید هوشمند: وقتی در خارج از منزل قرار می گیرید، کلاه های عریض، عینک آفتابی اشعه ایکس و محافظان راش پوستی را فراموش نکنید.
نکته: کارسینوم سلول های بازال یا پایه، رایج ترین شکل سرطان پوست است که معمولا به باقت های دیگر گسترش نمی یابد اما امکان رشد و تهاجم آن به سایر قسمت ها نیز وجود دارد.

بهتر برنامه ریزی کنید


او همچنین توصیه می کند که هرگز در ساحل و یا هنگام ورزش در محیط باز در تمام طول روز بدون استفاده از محافظ های نور خورشید نباشید. این کاملا غیرممکن است که پوست تان را 100٪ بدون توجه به کرم ضد آفتاب و سایر محافظ ها، حفظ کنید. به این نکته نیز توجه داشته باشید که خورشید از 11 صبح تا 3 بعد از ظهر شدیدتر از همیشه می تابد.

سرطان پوست، جایی فراتر از پوست را درگیر می کند


متخصص پوستی که خود او در گذشته تجربه پوسته پوسته شدن ناحیه اطراف شکم و در نهایت تبدیل آن به ملانومای متاستاز شده (منتشر شده) را داشته است، می گوید:  افراد معمولا شایع ترین نوع سرطان پوست، یعنی کارسینوم سلول بازال را نادیده می گیرند زیرا تقریبا همیشه 100٪ قابل درمان با استفاده از روش های ساده و یا حتی یک کرم موضعی است. مشکل دیگر این است که افرادی که فقط این نوع خطر سرطان پوست را داشته اند، احتمال ابتلا به سرطان های داخلی مانند ریه، پستان یا کولون را 53 درصد بالاتر از هم سن هایی که هرگز سرطان پوست نداشته اند، نشان می دهند.

آنتی اکسیدان را اضافه کنید


وی همچنین افزود: در استفاده از محصولات پوستی برای اطمینان از اینکه یک نقطه را از دست ندهید و برای محافظت از پوست تان از استراتژی های مختلف استفاده کنید.به عنوان مثال، از سرم آنتی اکسیدان با ویتامین های C و E زیر کرم ضد آفتاب استفاده نمایید. این سرم آنتی اکسیدان با خنثی سازی رادیکال های آزاد که در طول روز تولید می شوند، از پوست تان مراقبت می کند.

لب هایتان را فراموش نکنید


توصیه دیگر این متخصص این است که : پوست نازک روی لب، فاقد ملانین (ضدآفتاب طبیعی بدن) است، و آن را به خصوص برای سرطان پوست و علائم پیری آسیب پذیر می کند.با وجود داشتن ویژگی برجسته و آسیب پذیر، اغلب لب ها در برابر خورشید محافظت نمی شوند. در واقع، یک مطالعه از بازدید کنندگان ساحل نشان داد که تنها 37 درصد از افرادی که از کرم های ضد آفتاب استفاده می کردند نیز از لب ها محافظت می کردند.بچه ها به خصوص بیشتر مستعد ابتلا به سرطان پوست هستند (فارغ از هر جنسیتی که دارند).
توجه داشته باشید که لب پایینی 12 برابر بیشتر تحت تأثیر نورمضر آفتاب قرار می گیرد زیرا بیشتر در معرض آن قرار دارد.