سرطان روده چیست ؟قسمت دوم

در پست قبلی با یکی از انواع سرطان ها به سرطان روده و علائم این نوع سرطان آشنا شدیم حال در این مقاله  قصد داریم با با راهای در مان و پیشگری این نوع سرطان آشنا شویم .

featured image

تشخیص سرطان روده

کولونوسکوپی

اکثر افرادی که به سن 50 سال می‌رسند، می‌بایستی هر ده سال یک بار تست کولونوسکوپی را انجام دهند.

این تست یک لوله باریک را به همراه یک دوربین برای نگاه کردن به کل روده و مقعد به داخل می‌فرستد و می‌تواند کمک کند تا با یافتن تومورها و خارج کردن آن‌ها از سرطان روده جلوگیری شود.

کولونوسکوپی مجازی

این روش از یک دستگاه سی تی اسکن برای نمایش سه بعدی روده استفاده می‌کند که می‌تواند پولیپ یا هر مشکل دیگری را بدون گذاشتن دوربین درون بدن شما نمایش دهد. مشکل اصلی این تست ها این است که ممکن است پولیپ های کوچک را از دست بدهند.

پزشک شما هر 5 سال یک بار این آزمایش را توصیه می‌کند.

 

باریوم انما (  (Barium Enema)

این اشعه ایکس به پزشک شما این امکان را می‌دهد تا نگاهی اجمالی به روده و مقعد شما بیاندازد. این یک راه دیگر برای تشخیص پولیپ ها، تومورها و دیگر تغییرات روده است. مانند کولونوسکوپی مجازی، پزشک هرگونه علائم غیر معمول را دنبال می‌کند. پزشک شما به شما پیشنهاد می‌کند هر 5 سال یک بار این تست را بدهید.

آزمایش مدفوع خونی

این آزمایش می‌تواند نشان دهد که آیا شما خون در مدفوع خود دارید که می‌تواند نشانه ای از سرطان روده باشد. شما دو یا سه نمونه کوچک از مدفوع خود را برای انجام تست تحویل می‌دهید.

این تست را پزشکان سالی یک مرتبه به شما توصیه می‌کنند، اگر نمونه‌های شما علائمی از خون داشته باشند، ممکن است شما نیاز به کلونوسکوپی داشته باشید.

 

اگر آزمایش منشأ تومور احتمالی‌ را نشان داد، قدم بعدی بیوپسی (Biopsy ) است. در حین کولونوسکوپی پزشک شما پولیپ ها و نمونه بافت هایی از قسمتی که مشکوک به نظر می‌رسد را بر می‌دارد. متخصصان بافت را زیر میکروسکوپ بررسی می‌کنند تا ببینند آیا سرطانی است یا خیر.

 

مراحل سرطان روده

متخصصان هر سرطانی را که کشف می‌کنند، مرحله بندی می‌کنند تا روندی که یک بیماری می‌تواند رشد کند را دریابند. مراحل بالاتر یعنی شما مورد جدی تری از سرطان دارید .

مرحله صفر: سرطان در پوشش داخلی روده یا مقعد قرار دارد.

مرحله یک: بیماری به لایه های عضله ای روده یا مقعد رشد کرده است .

مرحله دوم :سرطان به لایه های خارجی روده یا مقعد رشد می کند.

مرحله چهار:سرطان به یک یا چند ناحیه از گره های لنفاوی پخش می‌شود.

مرحله پنج:سرطان به دیگر قسمت های بدن مانند کبد ، ریه ها و استخوان ها منتشر شده است

پیش گیری از سرطان روده

 

مواردی که توسط افراد برای پیشگیری از سرطان روده قابل کنترل نیستند:

سن، این بیماری بیشتر، در افراد بالای 50 سال دیده می‌شود.

پولیپ ها و بیماری روده التهابی

سابقه خانوادگی سرطان روده

مواردی که توسط افراد  برای پیشگیری از سرطان روده قابل کنترل هستند:

رژیم غذایی مغذی

ورزش کافی

کنترل چربی بدن

موارد بالا 45 درصد سرطان روده را کاهش می‌دهند.

برای پیشگیری از سرطان روده از موارد زیر دوری کنید:

خوردن مقدار زیاد گوشت  فرآوری شده یا پخته شده در دمای بالا

چاقی (مقدار زیادی چربی دور کمر)

عدم ورزش کافی

سیگار کشیدن

مصرف الکل زیاد

پیشگیری از سرطان روده برای افراد با ریسک بالا

برخی از داروها نشانه هایی از کاهش خطر ابتلا به پولیپ پیش سرطانی یا سرطان کولون را دارند. با این حال، شواهد کافی برای توصیه این داروها به افرادی که به طور متوسط ​​خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را دارند، وجود ندارد.

به عنوان مثال، برخی از شواهد، کاهش خطر ابتلا به پولیپ ها و سرطان روده بزرگ را با استفاده منظم از آسپیرین پیوند می دهند.اما این که دوز و چه مدت زمان لازم برای کاهش خطر ابتلا به سرطان کولون چقدر باشد، مشخص نیست . مصرف آسپرین روزانه دارای خطراتی است، از جمله خونریزی دستگاه گوارش، به طوری که پزشکان معمولا این را به عنوان یک استراتژی پیشگیری توصیه نمی کنند مگر اینکه خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ بسیار بالا و رو به افزایش باشد.

کاهش خطر ابتلای مجدد به سرطان روده با مصرف آجیل

تحقیقات نشان می دهد خوردن آجیل درختی می تواند به بیماران مبتلا به سرطان کولون مرحله 3 کمک کند. مصرف حداقل 60 گرم آجیل در هر هفته می تواند خطر عود کردن مجدد سرطان روده را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و برای بیمارانی که درمان را برای سرطان کولون مرحله 3 گذرانده اند، می تواند خطر مرگ را بیش از نصف کاهش دهد. این یافته طبق نتایج تحقیقات جدید انجمن سالانه انکولوژی بالینی آمریکا بدست آمده است که با توجه به این تحقیقات 95520 مورد جدید سرطان روده هر ساله در آمریکا تشخیص داده می شود. برای بیماران دچار سرطان روده مرحله 3، که در آن سرطان به گره های لنفاوی یا بافت های مجاور آن گسترش یافته است، احتمال ادامه زندگی به مدت 5 سال از 53 تا 89 درصد است.

 فندق، گردو و بادام همه آجیل های درختی هستند و تعدادی از مطالعات مزایای سلامتی بالقوه آنها را ثبت کرده اند.

برای مثال، یک مطالعه در سال 2014 منتشر شدکه مربوط به مصرف گردو و کاهش خطر ابتلا به چاقی و سندرم متابولیک است، در حالی که سایر تحقیقات رابطه مصرف گردو را با سلامت قلب نشان می دهند. بیماران مبتلا به سرطان کولون باید به عنوان بخشی از یک رژیم سالم از آجیل های درختی استفاده کنند. محققان برای

تایید یافته های خود، 826 بیمار مبتلا به سرطان کولون مرحله 3 را تجزیه و تحلیل کردند. بیماران کسانی بودند که شیمی درمانی آن ها رو به اتمام بود. برای آزمایش، بیماران می بایستی یک پرسش نامه در مورد برنامه غذایی خود پر می کردند. محققان از این پرسش نامه برای محاسبه میزان مصرف هفتگی آجیل بیماران و این که

آیا مصرف آجیل با کاهش خطر عود کردن مجدد سرطان روده بزرگ دارد یا خیر استفاده کردند

خطر ابتلا به سرطان کولون در افرادی که هر هفته مصرف حداقل 60 گرم  آجیل داشتند، در مقایسه با بیماران که مصرف آجیل نداشتند، 42 درصد کمتر بود و همچنین 57 درصد خطر مرگ کمتری داشتند. با این حال، در تحقیقات دقیق تر، محققان دریافتند که تنها مصرف میوه آجیل درختی این مزایا را ارائه می دهد؛ خطر ابتلا به

سرطان کولون در بیمارانی که حداقل 60 گرم آجیل در هر هفته خوردند، 46 درصد کمتر بود، در حالی که خطر مرگ آن ها 53 درصد کمتر بود.

مصرف بادام زمینی یا کره بادام زمینی با کاهش قابل توجهی در احتمال عود سرطان یا مرگ همراه نبود.

باید تأکید کرد که پژوهشگران پیشنهاد نمی کنند که خوردن آجیل باید جایگزین شیمی درمانی استاندارد و سایر روش های درمان سرطان روده بزرگ باشد که بطور چشمگیری باعث بهبود بیماران می شوند. در عوض، بیماران مبتلا به سرطان کولون باید خوش بین باشند، و باید یک رژیم غذایی سالم، شامل آجیل درختی را داشته

باشند که نه تنها آنها را سالم نگه می دارد، بلکه ممکن است احتمال بازگشت سرطان را نیز کاهش دهد.

در مطالعات آینده، محققان اینکه چگونه مصرف آجیل بر خطر ابتلا به سرطان و مرگ بیماران در مراحل بعدی سرطان روده بزرگ تاثیر می گذارد را بررسی می کنند.

درمان سرطان روده

عمل جراحي

جراحی برای حذف بخشی یا تمام کولون است. جراح، بخشی از کولون را که حاوی سرطان و ناحیه های اطراف آن است حذف می کند.

جراحی لاپاروسکوپی، با استفاده از چند برش کوچک در شکم، ممکن است گزینه ای برای حذف پولیپ های بزرگ باشد.

از جراحی لاپاراسکوپی در موارد زیر استفاده می شود:

داشتن پولیپ های خانوادگی

بی اختیاری مدفوع 

پرولاپس مقعد

 زخم در روده

برخی سرطان های مقعد

جراحی پالتی ممکن است علائم را در موارد سرطان های غیر قابل درمان یا پیشرفته تسکین دهد. هدف این است که هرگونه انسداد کولون را از بین ببرید و درد، خونریزی و سایر علائم را کنترل کنید.

انواع مختلف جراحی وجود دارد که ممکن است برای درمان سرطان کولون استفاده شود:

کولکتومی جزئی: همان طور که از نام آن پیداست، این زمانی است که جراح فقط بخشی از روده را حذف می کند .اگر شما عمل کولکتومی جزئی انجام دهید، اجابت مزاج شما باید به همان گونهکه قبل از سرطان بود، برگردد.

کولکتومی راست: در جراحی یک کالکتومی راست، سمت راست روده بزرگ برداشته می شود.

 

شیمی درمانی

شیمی درمانی استفاده از  مواد شیمیایی است که با تخریب پروتئین یا DNA به منظور آسیب رساندن به سلول های سرطانی و کشتن سلول های سرطانی آنها را متوقف می کند.

عوارض جانبی رایج شیمی درمانی عبارتند از:

ریزش مو 

 حالت تهوع

 خستگی

استفراغ

مبارزه با سرطان پیشرفته

گاهی سرطان روده پیشرفته همچنان می‌تواند درمان شود، حتی اگر به گره های لنفاوی رسیده باشد (مرحله 4)

درمان این مرحله شامل جراحی و شیمی درمانی می‌شود. پرتودرمانی هم گاهی یک گزینه درمان محسوب می‌شود. اگر بیماری به نواحی دیگر گسترش یافت یا بازگشت احتمالاً درمان آن دشوار تر خواهد بود. اما شیمی درمانی و پرتو درمانی کمک می‌کنند تا بیشتر زنده بمانید.

رابطه چاقی نوجوانان و سرطان روده

چاقی حتی در نوجوانی ممکن است شانس ابتلا به سرطان روده بزرگ را در بزرگسالی افزایش دهد. چاقی بیش از دو برابر ،خطر ابتلای دختران به سرطان کولون  و 71 درصد احتمال بیشتر ابتلای  پسران، در مقایسه با نوجوانان با وزن معمولی را در پی دارد.

این مطالعات شواهد دیگری بر این هستند که خطر ابتلا به سرطان روده در گرو سبک زندگی است این یافته ها اهمیت داشتن وزن و بدن سالم حتی در کودکی را بسیار تاکید می کنند.

با وجود این که بسیاری از جوانان آمریکایی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند، نگرانی ها در مورد تاثیر اضافه وزن بر بیماری های مزمن، از جمله سرطان، در زندگی آن ها افزایش یافته است.