سرطان معده قسمت اول

سرطان معده یکی از شایع ترین سرطان ها میان زنان و مردان است، سرطان معده بر روی پوشش داخلی معده ایجاد میشود، که از رشد بیش از حد سلول های معده ایجاد میشود. بیشترین عامل ابتلا به سرطان معده، عفونت معده به وسیله باکتری هلیکوباکتر پیلوری است که 60درصد از علل ابتلا به سرطان معده این باکتری میباشد.
 

featured image

علائم و نشانه های سرطان معده کدامند؟ چه عواملی باعث ابتلا به “سرطان معده” می شود ؟ آیا مردان بیشتر از زنان به این نوع سرطان مبتلا می شوند؟ پاسخ را در ادامه خواهید خواند.


علل ابتلا به سرطان معده

علل مختلفی برای ابتلا به سرطان معده وجود دارد از قبیل: باکتری هلیکوباکتر پیلوری، خوردن ترشی جات، استعمال سیگار، سندرم های ژنتیکی به ارث رسیده، کمبود پروتئین و ویتامین به ویژه ویتامین A و C، مصرف زیاد مواد غذایی چرب و فست فود، پیشرفت بیماری های معده و...اما عللی هم هستند که ابتلا به سرطان معده را فزایش میدهد مانند موارد زیر:


- جنسیت: مردان دو برابر زنان در خطر ابتلا به سرطان معده هستند.


- نژاد: نژادهای آفریقایی، آمریکایی، آسیایی بیشتر در معرض ابتلا به سرطان معده هستند.


- ژنتیک: مشکلات ژنتیکی و یا سندرم های ارثی سرطان، ابتلا به سرطان معده را افزایش میدهد. 


- ناحیه جغرافیایی: سرطان معده در ژاپن، شوروی سابق، آمریکا، آفریقای مرکزی شایع تر است.


- گروه خونی: افرادی که گروه خونی آنها A+ است بیشتر در معرض ابتلا به سرطان معده هستند.


- سن: سرطان معده در سنین 70 به بالا شایع تر است.


- سابقه خانوادگی: درصورت اینکه یکی از افراد درجه یک در خانواده، مبتلا به سرطان معده بوده اند خطر ابتلای افراد دیگر نیز زیاد است.


- سبک و روش زندگی: استعلام سیگار، مصرف الکل، رژیم غذایی کم میوه و سبزیجات، مصرف غذاهای شور و دودی و حاوی مواد نگه دارنده خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش میدهد.


- باکتری هلیکوباکتر پیلوری: آلوده شدن به باکتری هلیکوباکتر پیلوری لایه ای از معده را آلوده کرده و باعث التهاب و زخم معده میشود، که خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش میدهد.


- بیماری های خاص: ورم معده، پولیپ معده، متاپلازی روده، جراحی معده ابتلا به سرطان معده را افزایش میدهد.


- مشاغل خاص: مشاغلی مثل کار در معدن زغال سنگ، پالایش نیکل، کارخانه های پلاستیک، چوب سازی خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش میدهد.

علائم سرطان معده


- سوزش معده


- درد در ناحیه شکم و معده


- تهوع و استفراغ


- بی اشتهایی


- کاهش وزن


- زردی پوست


- مشکل بلع غذا


- خون در مدفوع


- تورم در ناحیه معده


انواع سرطان معده

سرطان معده نوع آدنوکارسینوم: اغلب بیماران به سرطان معده نوع آدنوکارسینوم مبتلا میشوند که سلول های سرطان در دیواره داخلی معده شروع به رشد میکنند.


سرطان معده آدنوکارسینوم سه نوع مختلف زیر است.


- سرطان معده دیستال: این نوع از سرطان معده براثر عفونت معده با باکتری هلیکوباکتری ایجاد میشود که مربوط به دوره های طولانی مدت التهاب در قسمت پایینی معده است.


سرطان معده پروکسیمال: این نوع سرطان در قسمت ابتدای معده (پروکسیمال) ایجاد میشود که در مواقعی احتمال گسترش به مری را دارد.


سرطان معده منتشر شده: در این نوع از سرطان معده سلول های سرطان به سرعت در دیواره معده گسترش می یابد.


سرطان معده لنفوم: این نوع از سرطان معده از بافت لنفاوی درون دیواره معده آغاز میشود.


سرطان معده سارکوم: این نوع از سرطان معده از عضله و بافت درون دیواره معده آغاز میشود.


سرطان معده کارسینوئید: این نوع از سرطان معده از سلول های داخلی لایه مخاطی معده که وظیفه تولید هورمون را دارد آغاز میشود.