سرطان معده - قسمت دوم

در پست قبلی با سرطان معده و انواعاین نوع سرطان آشنا شدیم در این قسمت با راهای درمان و پشگیری این نوع سرطان آشنا خواهیم شد 

featured image

درمان سرطان معده


درمان سرطان معده با جراحی، دارو، شیمی درمانی، پرتودرمانی امکان پذیر است، البته درمان هم بستگی به عواملی مانند میزان پیشرفت سرطان معده، مرحله سرطان، شخص بیمار، سلامت عمومی بیمار و... بستگی دارد.
دارو
در درمان سرطان معده با دارو پزشک بنا به نوع سرطان برای بیمار داروهایی را تجویز میکند، که این داروها به سلول های سرطان معده حمله کرده و باعث تخریب آنها میشوند. پس از دوره ای با آزمایش پزشک معالج نتیجه بخشی درمان دارویی را تشخیص و اعلام میکند.
جراحی
در جراحی تومور سرطان در مراحل اولیه سرطان معده، معده درمان میشود.


در مراحل بعدی سرطان معده معمولا بخش آسیب دیده و یا کل معده برداشته میشود.


زمانی سرطان معده به مرحله ای میرسد که قابل درمان نمیباشد، در این صورت است که پزشک تنها میتواند تا حدی علائم را تسکین دهد و یا با برداشت بخشی از معده با لیزر یا عمل جراحی به بیمار کمک کند.
شیمی درمانی


در روش درمان سرطان معده با شیمی درمانی، داروهایی به بیمار به صورت قرص یا تزریق داده میشود، که سلول های سرطان معده را نابود و یا تکثیر را متوقف میسازد.


شیمی درمانی یک روش تکمیلی نیز میباشد، که در دو صورت انجام میشود، در حالت اول پس از جراحی برای نابود سازی سلول های سرطان که ممکن است جا مانده باشد، در حالت دیگر قبل از جراحی برای کوچک کردن تومور سرطان معده انجام میشود.
پرتودرمانی


در پرتودرمانی، پرتوهای تابشی با انرژی بالا به تومور سرطان تابیده میشود تا سلول های سرطان را ازبین برده و یا تکثیر آن ها را متوقف سازد.


پرتودرمانی معمولا درمان اصلی برای سرطان معده نمیباشد، بیشتر برای کوچک کردن تومور سرطان به کار میرود.

 

تشخیص سرطان معده 

هترین روش تشخیص سرطان معده، آندوسکوپی است، اما عکسبرداری از معده به شیوه دبل کنتراست» نیز می تواند به تشخیص این بیماری کمک کند. اگر سرطان معده به موقع تشخیص داده شود، درمان پذیر است، اما با پیشرفت بیماری احتمال بهبودی کاهش می یابد.
برداشتن بخشی از معده که دارای سلول های سرطانی است، مهم ترین روش درمانی به حساب می آید. علاوه بر این ممکن است از شیمی درمانی یا رادیوتراپی نیز استفاده شود. از طرفی گاهی فرد بیمار به یک یا چند روش درمانی نیاز پیدا می کند که درمان های انجام شده علاوه بر سلول های سرطانی بر بافت های سالم فرد نیز تاثیر

می گذارند. بنابراین عوارض جانبی مهمی را ایجاد می کنند که مهم ترین آنها تهوع، استفراغ، بی اشتهایی و دردهای شکمی است. البته تغذیه بیمار در حین درمان سرطان معده و پس از آن اهمیت ویژه ای دارد و بیمار باید حجم کافی از پروتئین، ویتامین و مواد معدنی دریافت کند. در عین حال به دنبال عمل جراحی سرطان معده که

ممکن است به صورت برداشتن کامل معده یا حجم زیادی از آن باشد، کاهش وزن به طور شایع رخ می دهد و بیماران در پی مصرف غذا با حجم زیاد یا غذاهای شیرین، دچار کرامپ و دردهای شکمی، تهوع و نفخ و اسهال و سرگیجه می شوند، اما با محدود کردن مصرف مایعات و غذاهای شیرین و زیاد کردن دفعات مصرف مواد

غذایی می توان این عوارض را تا حدی کنترل کرد.


از آنجاییکه دلایل ابتلا به سرطان معده کاملا مشخص نیستند، پس راههای پیشگیری قطعی از ابتلا به سرطان هم نمی شود بیان کرد، با این حال موارد زیر خطر ابتلا به سرطان معده را کاهش می دهند:


مصرف بیشتر میوه و سبزیجات. سعی کنید مقدار بیشتری میوه و سبزی از انواع مختلف و رنگ های مختلف مصرف نمایید.


مصرف غذاهای شور و دودی را کاهش دهید. اگر شما یسگاری هستید آنرا ترک کنید، زیرا که سیگار خطر ابتلا به انواع سرطان از جمله سرطان معده را افزایش می دهد.
در صورتیکه به بیماری هلیکوباکتر پیلوری  مبتلا هستید، با مصرف آنتی بیوتیک آنرا درمان کنید.درصورتیکه به بیماری سوزش معده یا رفلاکس مبتلا هستید، برای درمان آن اقدام نمایید
.